پدران بیشترین آزاردهندگان کودکان

معاون سازمان بهزیستی در تشریح عملکرد خط اورژانس اجتماعی:
کودکان 7 تا 9 ساله بیشترین گروه سنی آزار دیده
پدران بیشترین آزاردهندگان کودکان

ایسنا 11 تیر 1386

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران سرویس: آسیب‌های اجتماعی
معاون دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی آخرین آمار مربوط به خط اورژانس اجتماعی (123) را در پنج کلان‌شهر و تهران تشریح کرد.
دکتر رضایی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، افزود: بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی مرکز اورژانس اجتماعی 123 در کلان‌شهرهای مشهد، اصفهان، اهواز، شیراز و تهران مشخص شد بیشترین مشکل ارائه شده و دلیل تماس با خط تلفن 123 (40 درصد تماس‌ها) کودک‌آزاری و سپس همسرآزاری بوده است.
وی تصریح کرد: بیشترین ساعات تماس با خط اورژانس اجتماعی ساعت هشت صبح تا 14 و بیشترین فرد تماس‌گیرنده خود فرد آزاردیده بوده است.
رضایی‌فر خاطرنشان کرد: حدود 5/28 درصد از تماس‌ها با این خط مربوط و مابقی تماس‌ها، تماس‌های اشتباه و یا نامربوط بوده است. همچنین حدود دو سوم تماس گیرنده‌ها زنان بودند.
به گفته وی همچنین این بررسی ها نشان داد گروه سنی هفت تا 9 سال بیشترین گروه سنی آزاردیده بوده است. همچنین بیشترین مورد شکایت در رابطه با کودک از خشونت پدر و در رابطه با همسر خشونت همسر بوده و بیشترین آزار، جسمی گزارش شده است.
معاون دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی با تشریح آمارهای مربوط به خط 123 تهران در سال گذشته اظهار کرد: در تهران در مجموع شش هزار و 99 مورد تماس با این خط انجام شده است که از این تعداد 391 مورد قابلیت پیگیری داشت و برای آن‌ها پرونده تشکیل شد.
وی تصریح کرد: بیشترین فراوانی 5/78 درصد تماس‌های قابل پیگری مربوط به کودک آزاری با 307 مورد و سپس همسرآزاری با 5/8 درصد و سایر خشونت‌های خانوادگی با 5/7 درصد بوده است.
رضایی‌فر اظهار کرد: 5/52 درصد موارد کودک‌آزاری بر روی دختران و 5/47 درصد بر روی پسران صورت گرفته است و در 42 درصد موارد آزار از سوی پدر، 22 درصد مادر، 14 درصد نامادری، 5/2 درصد ناپدری، چهار درصد اقوام و 12 درصد هر دو والد بوده است.
وی در بررسی نوع آزار به کودکان اظهار کرد: 53 درصد آزارها جسمی بوده است که معمولا همراه با این نوع آزار سایر آزارها نیز واقع می‌شود و همچنین آزارهای جنسی به ندرت گزارش شد.
وی با بیان این که بیشترین رنج سنی آزاردیده کودکان هفت تا 9 سال با 5/24 درصد بوده است، گفت: کمترین سن کودکان آزاردیده نیز کودکان زیر سه سال بوده است و در واقع کودکان مقارن سن مدرسه بیشترین آزار را می‌بینند و کودکان زیر سه سال به دلیل کم بودن سن موارد آزار در موردشان کمتر است.
رضایی‌فر خاطرنشان کرد: حدود 42 درصد موارد با پیگیری و مداخلات مددکاری حل شد و در 5/8 درصد موارد نیاز به پیگری قانونی از طریق دادگاه‌ها داشت. همچنین حدود چهار درصد پرونده‌ها با راهنمایی‌های تلفنی حل شد.
به گفته وی در 28 درصد موارد پس از تشکیل پرونده و بررسی مشخص شد که موضوع صحت نداشته و حدود 18 درصد موارد پیگیری شده نیز عامل آزار شناسایی نشده است.
وی تاکید کرد: در مجموع نیمی از موارد گزارش شده به خط اورژانس اجتماعی صحت داشته است و بخش عمده آن با راهنمایی‌های مددکاری رفع شده است.
رضایی‌فر اظهار کرد: در 9 مورد از 26 پرونده که نیاز به پیگیری قضایی و قانونی داشت، نتیجه حاصل شد و در 17 مورد به دلایل مختلف از جمله همکاری نکردن فرد، فقدان عدله کافی، دشواری اثبات برخی موارد آزار و یا مشکلات قانونی و اداری هنوز رای به قطعیت نرسیده است.
معاون دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی تاکید کرد: یکی از مشکلات عمده در مواجه با پرونده‌های کودک آزاری این است که پدر مورد اتهام قرار می‌گیرد و با توجه به قیومیت پدر، پیگیری قضایی با مشکل مواجه می‌شود. البته خوشبختانه در چند سال اخیر با تغییر رویکردها در سیستم قضایی مشاهده می‌شود که اکثر قضات برای حمایت از این افراد حداکثر همکاری و تعامل را با کارشناسان بهزیستی انجام می‌دهند. (مجلل)

/ 0 نظر / 12 بازدید